Evropské energetické zoufalství

31. 10. 2014 8:26:30
Česká republika se ve své energetické politice dosti „plácá“, to je nesporný fakt. Ale poslední studie Mezinárodní agentury pro energii ukazuje, že Evropská unie je na tom ještě hůře. Oficiální verze zní, že svoji „energetickou politiku nezvládla“.

Někdy je velmi těžké být loajální součástí EU. Tuto zkušenost již máme z Paktu stability a z mnoha „agend“, kterými Evropská unie zavazuje členské státy ke změnám. Například již poměrně dávná Agenda 20-20-20: o ní přece v podstatě všichni víme, že i jenom nepříliš přičinlivá snaha o její splnění vede k zásadnímu problému v oblasti konkurenční schopnosti evropské ekonomiky. Má skvělé cíle, ale těžké důsledky. Prostě je obtížné zatnout zuby a říci si, že když už společná politika existuje, tak je třeba k ní být loajální i v případě, že náš názor na řešení věcí je jiný.

Například Češi si – při velmi jemném zjednodušení – myslí toto: v podstatě nejlepší varianta energie je jádro, uhlí dotěžíme, protože nám nic jiného stejně nezbývá, je třeba zkoumat ložiska břidlicového plynu a případně ropy, řepky už pěstujeme nějak moc, o solární energii už nechceme slyšet a ty větrníky ještě skousneme, ale už jich je tady tak akorát. Ochota platit nějaké ekologické přirážky k ceně energie? V podstatě nulová. Zjednodušeně z toho plyne, že Agenda 20-20-20 je české společnosti vzdálená podobně, jako radostné vítání stavby mešity na Hradčanském náměstí.

Samozřejmě názory některých jiných Evropanů jsou v mnoha ohledech diametrálně nebo alespoň poněkud odlišné. Ono se to dobře fandí obnovitelným zdrojům, když jste Nor a voda teče všude, nebo když jste Dán a okolo pořád fouká. Potom i přes vrozený sklon k depresím vidíte energetickou problematiku v podstatě vesele. Skeptičtí jsou pak pochopitelně ti, v jejichž zemích je to s obnovitelnými zdroji problematické. Co my v Čechách? Přehrady už nejsou kde stavět, sluníčko bývá, ale na samozásobitelství to zdaleka není a nikdy nebude, dost často nefouká vůbec a mnohdy zase fičí až moc... Příliš racionálních možností opravdu nemáme.

Navíc jsme malá země, surovinově nepříliš podstatná – naše možnosti těžit plyn nebo ropu jsou marginální, uhlí nám dochází nebo máme problémy s jeho těžbou. A jsme země poněkud schizofrenická. I když národ jako celek souhlasí s pokrokem v energetice, jakmile se to týká konkrétní investice a vesnice, vytáhnou všichni notebooky či vidle (dle povahy) a jdou vyhlašovat bezjadernou nebo bezsolární nebo bezvětrníkovou nebo jinou chráněnou oblast. Je to jako obvykle v Čechách. Když se nás to netýká, jsme v pohodě a fandíme „pokroku“. Když by to mělo ohrozit naše pohodlí nebo výhled na les, měníme se v divoké šelmy chránící svoje pečlivě počůráním označené teritorium.

Podle Mezinárodní agentury pro energii musí Evropa investovat v příštích nedlouhých dvaceti letech do energetiky a především do elektrárenství asi 2,2 bilionu dolarů v dnešních cenách (je to zhruba 44 bilionu korun, jinými slovy musí kontinent do energetiky vložit více než deset aktuálních hrubých domácích produktů této země). Má jít o 740 tisíc MW instalovaného výkonu, jenom na okraj – Temelín má 2100 MW instalovaného výkonu. Tedy hovoříme o zhruba 370ti JE Temelín. Ve srovnání se světovou potřebou investic to je poměrně málo. Ale při nemožnosti získat v EU v podstatě jakékoliv významnější rozhodnutí v energetické oblasti jde o zapeklitý oříšek.

Kolik z toho by měla postavit Česká republika? I to je složitá otázka. Ale pokud chceme být i nadále významným průmyslovým státem a důležitým dodavatelem pro giganty jako je třeba Německo, pak by to mělo být více, než je náš podíl na HDP Evropské unie. Tedy více než 1,1 procenta z oněch 740 tisíc MW instalovaného výkonu. Čili více než tři Temelíny. Samozřejmě tato studie nemluví o růstu produkce, jde i o nahrazení stávajících kapacit – ale měli bychom si opravdu uvědomit, měli by to říkat politici i odborníci, že stojíme před úkolem opravdu značných rozměrů. A úkolem, který bude vyžadovat určitý silný společenský konsenzus o způsobu jeho řešení. V energetice nelze postupovat metodou „líbí – nelíbí“ nebo „pokus – omyl“. Na to je to příliš drahá záležitost.

Autor: Jaroslav Veverka | pátek 31.10.2014 8:26 | karma článku: 20.59 | přečteno: 848x

Další články blogera

Tato rubrika neobsahuje žádné články...

Další články z rubriky Ekonomika

Ladislav Jílek

Něco k huti Liberty

My starší ji známe pod jménem Nová huť Klementa Gottwalda. Ti ještě starší ji znali pod jménem Jižní závod, který jí dali Němci, kteří ji začali stavět během 2SV.

25.3.2024 v 16:35 | Karma článku: 22.65 | Přečteno: 596 | Diskuse

Milan Smutný

Nesnesitelně drahá láce solárních a větrných zdrojů

Daňoví poplatníci v Německu se vztekají: v rozporu s vládní ideologií zjišťují, že zelená tranzice levnými zdroji ze slunce a větru se nejen nekoná, ale devastuje ekonomiku, soukromé i veřejné rozpočty a vede k politickému chaosu.

25.3.2024 v 11:31 | Karma článku: 35.70 | Přečteno: 903 | Diskuse

Markéta Šichtařová

Co se to děje s úroky?!

Už tento týden bude znovu Česká národní banka rozhodovat o nastavení jejích úrokových sazeb. A ekonomové ve svých reportech skoro o ničem jiném nemluví.

20.3.2024 v 8:00 | Karma článku: 34.90 | Přečteno: 1565 | Diskuse

Karel Trčálek

Čelíme statistickému zkreslení paní Šichtařové!!!

Počet lidí, kteří jsou přesvědčení, že je paní Šichtařová ekonomka, v roce 2023 stoupl o 173 000 na 4,224 milionu lidí. Vyplývá to ze statistik paní Šichtařové...

18.3.2024 v 8:43 | Karma článku: 19.36 | Přečteno: 496 | Diskuse

David Kunc

Ekonomické události 11. týdne

Americká inflace se delší dobu pohybuje nad 3 %. Aby inflace zpomalila, bude muset zpomalit i americká ekonomika - což, se možná již pomalu začíná dít. Dokud v USA nenastanou podobné symptomy jako v EU, bude inflace patrně vyšší

18.3.2024 v 6:56 | Karma článku: 0.00 | Přečteno: 69 | Diskuse
Počet článků 103 Celková karma 0.00 Průměrná čtenost 1163
Jmenuji se Jaroslav Veverka a bylo mi 50 let. Podnikám v oborech energetika, strojírenství a stavebnictví. Vedle práce je mým koníčkem sport, konkrétně hokej a fotbal.

Rána pro britskou monarchii. Princezna Kate má rakovinu, chodí na chemoterapii

Britská princezna z Walesu Kate (42) se léčí s rakovinou. Oznámila to sama ve videu na sociálních sítích poté, co se...

Smoljak nechtěl Sobotu v Jáchymovi. Zničil jsi nám film, řekl mu

Příběh naivního vesnického mladíka Františka, který získá v Praze díky kondiciogramu nejen pracovní místo, ale i...

Rejžo, jdu do naha! Balzerová vzpomínala na nahou scénu v Zlatých úhořích

Eliška Balzerová (74) v 7 pádech Honzy Dědka přiznala, že dodnes neví, ve který den se narodila. Kromě toho, že...

Pliveme vám do piva. Centrum Málagy zaplavily nenávistné vzkazy turistům

Mezi turisticky oblíbené destinace se dlouhá léta řadí i španělská Málaga. Přístavní město na jihu země láká na...

Kam pro filmy bez Ulož.to? Přinášíme další várku streamovacích služeb do TV

S vhodnou aplikací na vás mohou v televizoru na stisk tlačítka čekat tisíce filmů, seriálů nebo divadelních...