Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Vítejte v klimatologické pasti

Boj proti globálnímu oteplování nás (vyspělé země) stál už tolik, že bychom se za ty peníze vyšším teplotám dokázali celkem slušně přizpůsobit. Nemám to samozřejmě spočítané, je to jenom intuitivní odhad, ale posuďte sami.

Globální oteplování je zřejmě fakt. Průměrná teplota naší planety velmi pravděpodobně opravdu roste. S jistými výhradami, které zde není místo detailně řešit, to berme za prokázané. Avšak podle zprávy komise OSN pro klimatické změny, která začne být postupně publikována v příštích měsících, za tento vývoj může z 95 procent člověk. Jistě to bude mít tato alarmistická a extrémistická skupina doložené mnoha propočty a grafy, ale jak už to v této branži chodí, skeptici nám obratem dodají minimálně stejné množství opačných argumentů. Pojďme se však na věc podívat jinak.

S oteplováním usilovně bojujeme posledních dvacet let a udělali jsme v této věci mnoho velmi drahých kroků. Lijeme do benzínu a nafty biopříměsi a kvůli tomu jsme vykáceli obrovské plochy přírodní zeleně, aby mohla vznikat nová pole. Budujeme mohutné kapacity alternativních energetických zdrojů, což znamenalo značné zvýšení spotřeby energie a prudký růst její ceny. Zavedli jsme ale také nové technologie na lapání škodlivin, vyvinuli jsme moderní metody spalování, stanovujeme si stále přísnější normy pro výfukové plyny a tak dále.

Řada z těchto činů se ukázala jako nesporně užitečná, protože vedla k ochraně zdraví a k přímému, téměř okamžitému zlepšení stavu našeho životního prostředí. Mnoho z našich kroků však přineslo obrovské škody na přírodě (především podpora výroby biopaliv). Ať již budou podrobnosti v nové zprávě panelu OSN jakékoliv, ve skutečnosti se budeme muset velmi racionálně zamyslet nad tím, nakolik je rozumné pokračovat v politice represe škodlivin (přijímání závazků na jejich snižování) a nakolik by bylo daleko užitečnější upnout se spíše k politice eliminace škod plynoucích z oteplování.

Nikde totiž není řečeno, že i kdybychom s náklady někde kolem sedmi až třiceti nebo dokonce padesáti bilionů dolarů (ano, až tak se odhady liší) dokázali během příštích asi třiceti let snížit vypouštěné emise především CO2 podle navrhovaných scénářů, znamenalo by to zásadní zpomalení nebo snad i zastavení procesu oteplování. Je velmi pravděpodobné, že oteplování by pokračovalo – možná o něco málo pomaleji, takže bychom získali několik málo let k dobru. Ve skutečnosti však není klíčové, zda teploty o 1,5 stupně vyšší než je průměr 20. století dosáhneme v roce 2060 nebo 2064.

Pokusme se přijmout jako fakt, že naše planeta si především dělá, co chce a není pro ni zase tak důležité, jestli se na jejím povrchu prohání sedm miliard lidí s jejich potřebami. Naším programem by měla být spíše příprava na fakt, že teplota bude vyšší. Potřebujeme nové technologie, nový přístup k řešení problémů. Pokud si jako prioritu necháme snižování emisí o přesně určená procenta, budeme pokračovat v tom, co se ukázalo jako velmi škodlivé v případě biopaliv a alternativních zdrojů, které vedly ke zdražení potravin, milionům mrtvých během hladomorů, rozsáhlým ekologickým škodám především v rozvojových zemích a řadě dalších „vedlejších příznaků“. Přičemž výsledek je minimálně diskutabilní.

Správnou reakcí by však byla spíše snaha vytvořit podmínky k tomu, abychom se dokázali s co nejmenšími škodami a za rozumných nákladů adaptovat na nový stav našeho životního prostředí. Kdybychom větší pozornost a větší prostředky věnovali na důsledné modelování změn, ke kterým v teplejším světě dojde, bylo by to podstatně užitečnější než boj s něčím, co velmi pravděpodobně neumíme prakticky vůbec ovlivnit. Čím déle si budeme namlouvat, že dokážeme oteplování ovlivnit, tím hlouběji zapadneme do klimatologické pasti a tím bezbrannější budeme tváří tvář skutečným důsledkům oteplování.

Autor: Jaroslav Veverka | středa 28.8.2013 13:30 | karma článku: 22,02 | přečteno: 658x
  • Další články autora

Jaroslav Veverka

Čínský kapitál? Jednou, někdy…

Snaha o rozvíjení obchodních vztahů s Čínou je skvělá. Je to potřeba, Čína je ekonomická velmoc. Ale bylo by naivní předpokládat, že se současný stav změní během krátké doby. A současný stav je, že Čína je perspektivní partner.

28.12.2016 v 9:00 | Karma: 13,52 | Přečteno: 295x | Ekonomika

Jaroslav Veverka

Česko nemá vlastní dynamiku

Údaj o růstu či poklesu hrubého domácího produktu je tak trochu fetišismem ekonomie. Jeho schopnost opsat realitu dané země je ve skutečnosti dosti omezená. Tak bychom se měli dívat i na poslední odhady ČNB.

22.12.2016 v 13:00 | Karma: 18,90 | Přečteno: 393x | Ekonomika

Jaroslav Veverka

Jednoho dne limity padnou

Žijeme ve světě levných surovin. Není to ale „navždy“, není to „napořád“. Ekonomika má věčnou tendenci vytvářet rovnováhu. Dynamickou, stále se měnící, ale v podstatě rovnováhu. A proto suroviny nebudou levné věčně.

31.10.2016 v 13:16 | Karma: 16,52 | Přečteno: 687x | Ekonomika

Jaroslav Veverka

Nad ČEZ již slunce zapadá

„Vizí Skupiny ČEZ je stát se jedničkou na trzích s elektrickou energií střední a jihovýchodní Evropy.“ To napsala elektrárenská společnost ČEZ v prosinci roku 2005. A opravdu se zdálo, že nad Říší ČEZ slunce nezapadá.

26.10.2016 v 9:00 | Karma: 19,81 | Přečteno: 749x | Ekonomika

Jaroslav Veverka

Čínskou ocel opravdu ne

Obecně jsem proti obchodním kvótám, proti restrikcím, regulacím a omezování ekonomiky. Ale představa, že Evropská unie udělí Číně statut „tržní ekonomiky“, a tím otevře (nejen) trh s ocelí, mi připadá nepřijatelná.

30.9.2016 v 9:00 | Karma: 20,90 | Přečteno: 713x | Ekonomika
  • Nejčtenější

Tři roky vězení. Soud Ferimu potvrdil trest za znásilnění, odvolání zamítl

22. dubna 2024,  aktualizováno  14:47

Městský soud v Praze potvrdil tříletý trest bývalému poslanci Dominiku Ferimu. Za znásilnění a...

Studentky rozrušila přednáška psycholožky, tři dívky skončily v nemocnici

25. dubna 2024  12:40,  aktualizováno  14:38

Na kutnohorské střední škole zasahovali záchranáři kvůli skupině rozrušených studentek. Dívky...

Takhle se mě dotýkal jen gynekolog. Fanynky PSG si stěžují na obtěžování

21. dubna 2024  16:37

Mnoho žen si po úterním fotbalovém utkání mezi PSG a Barcelonou postěžovalo na obtěžování ze strany...

Školu neznaly, myly se v potoce. Živořící děti v Hluboké vysvobodili až strážníci

22. dubna 2024  10:27

Otřesný případ odhalili strážníci z Hluboké nad Vltavou na Českobudějovicku. Při jedné z kontrol...

Prezident Petr Pavel se zranil v obličeji při střelbě ve zbrojovce

19. dubna 2024  15:44

Prezident Petr Pavel se při střelbě na střelnici v uherskobrodské České zbrojovce, kam zavítal...

USA mění systém pomoci Ukrajině: už ne sklad, ale zbraně přímo ze zbrojovek

26. dubna 2024  21:30

USA chystají dosud největší balík vojenské pomoci Ukrajině v přepočtu za více než 140 miliard...

VIDEO: Kdo nejlíp vříská? Soutěž v imitaci racků vyhrál malý chlapec

26. dubna 2024  20:36

Devítiletý Cooper Wallace z britského Chesterfieldu v neděli vyhrál čtvrté mistrovství Evropy v...

Ukrajinci se snaží před bojem utéct do Rumunska, v řece mnozí najdou smrt

26. dubna 2024  20:26

Tisíce Ukrajinců se od počátku ruské invaze pokusily překonat řeku Tisu na hranici s Rumunskem ve...

Mohly by hlídat tisíce dětí. Většině z dětských skupin ale stát nedá peníze

26. dubna 2024

Premium Míst pro děti ve školkách je zoufalý nedostatek. Státu se pro letošek přihlásilo 180 lidí z...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

  • Počet článků 103
  • Celková karma 0
  • Průměrná čtenost 1163x
Jmenuji se Jaroslav Veverka a bylo mi 50 let. Podnikám v oborech energetika, strojírenství a stavebnictví. Vedle práce je mým koníčkem sport, konkrétně hokej a fotbal.

Seznam rubrik