Za miliony mrtvých ponesou odpovědnost i ekologisté

18. 09. 2012 10:45:00
V letech 2008 a 2010 proběhly zatím poslední „potravinové krize“. Zanechaly po sobě 144 milionů mrtvých, což je odhad Světové banky. Letos a hlavně příští rok přijde něco podobného, jenom většího. Předběžné odhady mluví o 200 milionech mrtvých.

Pro srovnání – do čtyř měsíců po bombardování Hirošimy a Nagasaki zemřelo asi 250 tisíc lidí. Ve druhé světové válce zahynulo celkem 60 milionů lidí – 20 milionů vojáků a 40 milionů civilistů. A to počítáme poměrně dlouhé období od září 1939 do srpna 1945. Jeden jediný rok „potravinové krize“ tedy znamená podstatně větší počet zmařených životů než necelých šest let světového válečného konfliktu.

Přicházející potravinová katastrofa má samozřejmě mnoho příčin – sucho ve Spojených státech a stejný rozmar počasí v Rusku, kde byl ještě doplněn invazí kobylek do jižních regionů. To sestřelilo dolů úrodu obilovin a to s celosvětovým dopadem. Slabé monzumy v jihovýchodní Asii ohrozily produkci rýže. Kobylky zasáhly také rozsáhlé oblasti Afriky. Dohromady to znamená prudký růst ceny obilí a většiny dalších základních potravin.

Bohaté země se s tím samozřejmě vyrovnají. Tam, kde obyvatelé utrácejí za potraviny osm, deset nebo patnáct procent svých rozpočtů, povede i prudké zdražení potravin jenom k mírné změně struktury spotřebního koše a případně k lehkému omezení plýtvání. Obyvatelé bohatých států podle průzkumů nespotřebují více než deset procent nakoupených potravin. Takže je zde obrovský prostor. Úplně jiný dopad to ale bude mít v zemích chudých, kde potraviny (a voda) představují běžně osmdesát nebo devadesát procent rozpočtu rodin. Vzestup ceny obilí o padesát a více procent, který se již děje, znamená pro tyto lidi rozsudek smrti.

Nyní k těm ekologistům. Za neúrodu nemohou, alespoň to tak vypadá. Nicméně v posledních desítkách let si spolu s různými nátlakovými skupinami vymohli na bohatých státech rozsáhlé programy podpory přimíchávání biosložek do paliv. Ve Spojených státech je 40 procent produkce kukuřice spáleno v automobilech a dalších zařízeních. V České republice dosáhla plocha osázená řepkou olejkou asi 17 procent z celkové obdělávané půdy, což již významně převyšuje agrotechnické normy. Ty totiž hovoří o maximální ploše pod patnácti procenty, jinak může docházet k nevratnému poškozování půdy. A tak dále, podobných příkladů bychom mohli uvést desítky z různých částí světa. Společné mají to hlavní – produkce potravinářských a také krmných plodin směřuje nikoliv do sektoru výživy, ale do energetiky.

Nebude velkým překvapením, že tato invaze „obnovitelných zdrojů“ má i další problémy. Minimálně zdražuje pohonné hmoty a další energetická média. A to i ta, která nejsou zatížena přímo. Vypěstované složky jsou drahé. Státy zaručují výrobcům jejich ceny, což pak platí spotřebitelé v ceně za finální produkt. Podobně jsou ale zatížena i jiná paliva, na která jsou uvalovány daně. Byla by totiž levnější, tedy by vytlačovala tam, kde to je možné, paliva postižená zdražením z „ekologických“ důvodů. Obecně je tak zvýšena cena v celém sektoru.

Abychom my mohli mít dražší elektřinu, naftu nebo benzín, musí zemřít desítky milionů obyvatel Afriky a Asie. Nelze se zbavit pocitu, že to je velmi absurdní model.

Kdo za něj může? Ekologisté. Ti, kdo změnili potřebu být k našemu světu vstřícní a čerpat jeho zdroje s rozmyslem v pokus přetvořit světovou ekonomiku v organizovaný systém řízený nikoliv plánovací komisí, ale systémem dotací, podpor, regulací a předpisů.

Autor: Jaroslav Veverka | úterý 18.9.2012 10:45 | karma článku: 32.42 | přečteno: 1741x

Další články blogera

Tato rubrika neobsahuje žádné články...

Další články z rubriky Ekonomika

Ladislav Jílek

Něco k huti Liberty

My starší ji známe pod jménem Nová huť Klementa Gottwalda. Ti ještě starší ji znali pod jménem Jižní závod, který jí dali Němci, kteří ji začali stavět během 2SV.

25.3.2024 v 16:35 | Karma článku: 22.49 | Přečteno: 589 | Diskuse

Milan Smutný

Nesnesitelně drahá láce solárních a větrných zdrojů

Daňoví poplatníci v Německu se vztekají: v rozporu s vládní ideologií zjišťují, že zelená tranzice levnými zdroji ze slunce a větru se nejen nekoná, ale devastuje ekonomiku, soukromé i veřejné rozpočty a vede k politickému chaosu.

25.3.2024 v 11:31 | Karma článku: 35.69 | Přečteno: 898 | Diskuse

Markéta Šichtařová

Co se to děje s úroky?!

Už tento týden bude znovu Česká národní banka rozhodovat o nastavení jejích úrokových sazeb. A ekonomové ve svých reportech skoro o ničem jiném nemluví.

20.3.2024 v 8:00 | Karma článku: 34.59 | Přečteno: 1535 | Diskuse

Karel Trčálek

Čelíme statistickému zkreslení paní Šichtařové!!!

Počet lidí, kteří jsou přesvědčení, že je paní Šichtařová ekonomka, v roce 2023 stoupl o 173 000 na 4,224 milionu lidí. Vyplývá to ze statistik paní Šichtařové...

18.3.2024 v 8:43 | Karma článku: 19.36 | Přečteno: 493 | Diskuse

David Kunc

Ekonomické události 11. týdne

Americká inflace se delší dobu pohybuje nad 3 %. Aby inflace zpomalila, bude muset zpomalit i americká ekonomika - což, se možná již pomalu začíná dít. Dokud v USA nenastanou podobné symptomy jako v EU, bude inflace patrně vyšší

18.3.2024 v 6:56 | Karma článku: 0.00 | Přečteno: 69 | Diskuse
Počet článků 103 Celková karma 0.00 Průměrná čtenost 1163
Jmenuji se Jaroslav Veverka a bylo mi 50 let. Podnikám v oborech energetika, strojírenství a stavebnictví. Vedle práce je mým koníčkem sport, konkrétně hokej a fotbal.

Rána pro britskou monarchii. Princezna Kate má rakovinu, chodí na chemoterapii

Britská princezna z Walesu Kate (42) se léčí s rakovinou. Oznámila to sama ve videu na sociálních sítích poté, co se...

Smoljak nechtěl Sobotu v Jáchymovi. Zničil jsi nám film, řekl mu

Příběh naivního vesnického mladíka Františka, který získá v Praze díky kondiciogramu nejen pracovní místo, ale i...

Rejžo, jdu do naha! Balzerová vzpomínala na nahou scénu v Zlatých úhořích

Eliška Balzerová (74) v 7 pádech Honzy Dědka přiznala, že dodnes neví, ve který den se narodila. Kromě toho, že...

Kam pro filmy bez Ulož.to? Přinášíme další várku streamovacích služeb do TV

S vhodnou aplikací na vás mohou v televizoru na stisk tlačítka čekat tisíce filmů, seriálů nebo divadelních...

Pliveme vám do piva. Centrum Málagy zaplavily nenávistné vzkazy turistům

Mezi turisticky oblíbené destinace se dlouhá léta řadí i španělská Málaga. Přístavní město na jihu země láká na...