Premium

Získejte všechny články mimořádně
jen za 49 Kč/3 měsíce

2011: Na pohodlné cestě k blackoutu

Pomalu, ale jistě, se posunujeme k velmi nestabilní energetické situaci. K takové, která může skončit i opravdu velkým problémem – blackoutem evropských rozměrů. To je hlavní hodnocení vývoje roku 2011 v české a obecně kontinentální energetice.

Aniž o tom příliš víme, pomalu, leč jistě, se posunujeme k velmi nestabilní energetické situaci. K takové, která může skončit i opravdu velkým problémem – blackoutem evropských rozměrů. To je hlavní hodnocení vývoje roku 2011 v české a obecně kontinentální energetice.

Přitom česká situace na první pohled nevypadá zase tak špatně. Podařilo se alespoň nějak zvládnout zmatky kolem náběhu velkého množství obnovitelných zdrojů v prvních měsících roku 2011, zatím se ukázalo, že to nevedlo k zásadní nestabilitě sítě. Posunula se jednání o dostavbě jaderné elektrárny Temelín. Nikoliv naprosto jednoznačně, ale vláda mnohokráte deklarovala rozhodnutí stavět a proběhly i některé formální kroky.

Poslední odhady vývoje spotřeby energie na rok 2012 a výhled do roku 2030 z pohledu celého regionu včetně klíčového Německa a dynamického Polska vypadají dosti optimisticky, tedy počítají s relativně nízkými růstovými hodnotami. Což je dobrá zpráva pro životní prostředí. Potíž je v tom, že tyto odhady jsou nižší kvůli předpokladu pomalého ekonomického růstu, nikoliv proto, že by k zásadní změně vedla štědře podporovaná politika úspor. Ale i ta se projevuje, nutno uznat, alespoň v požadavcích na vytápění budov.

Z těch méně příjemných tendencí je zde další vzestup závislosti české energetiky na dovozu primárních zdrojů. V roce 1990 šlo o jednu třetinu, dovoz energetických zdrojů byl asi 32 procenta spotřeby. Nyní atakujeme hranici padesáti procent. Pokud opravdu dojde na útlum těžby v hnědouhelných dolech, pak kolem roku 2025 budeme závislí na dovozu dokonce z plných osmdesáti procent.

V tomto směru nepřinesl rok 2011 nic nového. Kolem otázky „prolomení limitů“ nepadlo žádné jasné slovo, podobně také představa obnovení těžby uranové rudy nenabyla konkrétnějších rozměrů. Politická reprezentace sice vyjadřuje vůli zajistit vyšší energetickou bezpečnost státu, tedy jeho menší závislost na dovozu primárních zdrojů, ale v rovině skutečných kroků nedošlo k významnému posunu. Státní politika byla úspěšná pouze v oblasti podpory obnovitelných zdrojů, avšak i to se známými otazníky. Potíže teplárenství můžeme očekávat již kolem roku 2015 a není vůbec nadnesené, když to nazveme „časovanou bombou“.

Česká veřejnost již přijala za svou představu, že „dostavíme Temelín“, což je jistě pokrok – vzhledem k tomu, jak napínavé časy nás ale čekají v příštích deseti nebo dvaceti letech, bychom v této věci potřebovali být o notný kus dál. Lze předpokládat, že podobně by se veřejné mínění vyslovilo i k obnovení těžby uranu a zřejmě i v otázce prolomení limitů – pouze by musely být tyto otázky položeny skutečně na stůl a vysloveny jako věc, kterou je konečně nutné skutečně rozhodnout, nikoliv o ni dalších pět nebo deset let diskutovat.

Rok 2012 a zcela jistě ani rok 2013 nepřinesou energetickou krizi (samozřejmě v případě, že se nestane něco naprosto dramatického a zcela zásadního v globálním měřítku). Spotřeba poroste pomalu a ceny také, není důvod, proč by se měla soustava destabilizovat.

Jedno ale víme naprosto přesně. Jestliže tyto poklidné roky budou z hlediska skutečných, reálných rozhodnutí a opravdových činů stejně prázdné, jako rok 2011, poklidně nás přiblíží k obrovskému problému. Již nyní víme, že nerovnováhy ve výrobě se budou posilovat s tím, jak poroste vliv obnovitelných zdrojů. To bude klást stále větší nároky na vyvažování soustavy – jak v rovině jejího skutečného řízení, tak i v rovině legislativní.

Stejně tak víme, že závislost celého kontinentu na dovozech paliv se bude zase zvyšovat. Tento trend nedokážeme nyní zastavit, ale musíme přijímat rozhodnutí, které ho zastaví za deset nebo patnáct let. Protože nyní kráčíme po sice pohodlné cestě, ale tato cesta vede k do nejisté a nebezpečné krajiny blackoutů a podobných katastrof, které můžeme směle nazvat energetickou krizí.

Nominujte autora do ankety Bloger roku

Autor: Jaroslav Veverka | čtvrtek 9.2.2012 10:59 | karma článku: 18,19 | přečteno: 1399x
  • Další články autora

Jaroslav Veverka

Čínský kapitál? Jednou, někdy…

Snaha o rozvíjení obchodních vztahů s Čínou je skvělá. Je to potřeba, Čína je ekonomická velmoc. Ale bylo by naivní předpokládat, že se současný stav změní během krátké doby. A současný stav je, že Čína je perspektivní partner.

28.12.2016 v 9:00 | Karma: 13,52 | Přečteno: 295x | Ekonomika

Jaroslav Veverka

Česko nemá vlastní dynamiku

Údaj o růstu či poklesu hrubého domácího produktu je tak trochu fetišismem ekonomie. Jeho schopnost opsat realitu dané země je ve skutečnosti dosti omezená. Tak bychom se měli dívat i na poslední odhady ČNB.

22.12.2016 v 13:00 | Karma: 18,90 | Přečteno: 393x | Ekonomika

Jaroslav Veverka

Jednoho dne limity padnou

Žijeme ve světě levných surovin. Není to ale „navždy“, není to „napořád“. Ekonomika má věčnou tendenci vytvářet rovnováhu. Dynamickou, stále se měnící, ale v podstatě rovnováhu. A proto suroviny nebudou levné věčně.

31.10.2016 v 13:16 | Karma: 16,52 | Přečteno: 687x | Ekonomika

Jaroslav Veverka

Nad ČEZ již slunce zapadá

„Vizí Skupiny ČEZ je stát se jedničkou na trzích s elektrickou energií střední a jihovýchodní Evropy.“ To napsala elektrárenská společnost ČEZ v prosinci roku 2005. A opravdu se zdálo, že nad Říší ČEZ slunce nezapadá.

26.10.2016 v 9:00 | Karma: 19,81 | Přečteno: 749x | Ekonomika

Jaroslav Veverka

Čínskou ocel opravdu ne

Obecně jsem proti obchodním kvótám, proti restrikcím, regulacím a omezování ekonomiky. Ale představa, že Evropská unie udělí Číně statut „tržní ekonomiky“, a tím otevře (nejen) trh s ocelí, mi připadá nepřijatelná.

30.9.2016 v 9:00 | Karma: 20,90 | Přečteno: 713x | Ekonomika
  • Nejčtenější

Nahá umělkyně za zvuků techna házela před dětmi hlínou. Už to řeší policie

3. května 2024  10:10,  aktualizováno  13:43

Policie prošetřuje vystoupení, ke kterému došlo na Akademii výtvarných umění (AVU). Umělkyně a...

Stovky amerických obrněnců se v řádu dnů nepozorovaně přemístily do Česka

2. května 2024  17:21

Několik set vozidel americké armády včetně obrněnců Bradley nebo transportérů M113 se objevilo ve...

Přes Česko přešly bouřky s krupobitím. Dálnici D1 pokrylo bahno a větve

6. května 2024  15:47,  aktualizováno  7.5

Do Česka přišly přívalové deště, na některých místech padaly i kroupy. Hasiči hlásili desítky...

Německo je otřeseno. Přišel brutální útok na politika, pak následoval další

4. května 2024  17:40,  aktualizováno  21:09

Na lídra kandidátky německé sociální demokracie (SPD) v Sasku do evropských voleb Matthiase Eckeho...

Vyváděla strašné věci. Zahradil označil Jourovou za nejhorší z eurokomisařů

4. května 2024

Premium Když Česko vstoupilo 1. května do Evropské unie, byl tam matador ODS Jan Zahradil kooptován...

Severní Makedonie zvolila novou prezidentku. Předchůdce uznal porážku

8. května 2024  22:19,  aktualizováno  22:35

Severomakedonský prezident Stevo Pendarovski uznal porážku ve středečním druhém kole prezidentských...

Izrael otevřel přechod Kerem Šalom, pomoc se k civilistům přesto nedostává

8. května 2024  9:48,  aktualizováno  21:28

Do Pásma Gazy ve středu přes klíčové hraniční přechody na jihu oblasti nepřicházela žádná...

USA pozastavily dodávky bomb Izraeli. Nechtějí krveprolití v Rafáhu

8. května 2024  10:51,  aktualizováno  20:49

Spojené státy odložily plánovanou dodávku munice Izraeli a kvůli jeho operacím v Rafáhu na jihu...

Plat 200 tisíc čistého, k tomu tučné náhrady. Co čeká na nové europoslance

8. května 2024

Premium Poslední měsíc zbývá do voleb do Evropského parlamentu. A českých 675 kandidátů, kteří usilují o...

  • Počet článků 103
  • Celková karma 0
  • Průměrná čtenost 1163x
Jmenuji se Jaroslav Veverka a bylo mi 50 let. Podnikám v oborech energetika, strojírenství a stavebnictví. Vedle práce je mým koníčkem sport, konkrétně hokej a fotbal.

Seznam rubrik