Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Čínskou ocel opravdu ne

Obecně jsem proti obchodním kvótám, proti restrikcím, regulacím a omezování ekonomiky. Ale představa, že Evropská unie udělí Číně statut „tržní ekonomiky“, a tím otevře (nejen) trh s ocelí, mi připadá nepřijatelná.

Ocel je velmi dobrý příklad. Čína nyní vyrábí asi polovinu světové produkce oceli. Z tohoto množství vzniká kolem šedesáti až sedmdesáti procent ve státních podnicích nebo ve firmách, kde má stát či místní vlády významný (rozhodující) podíl. Tyto firmy jsou příjemci vysokých státních subvencí. Takových, o kterých se třeba českým producentům ani nezdá. Stranou ponechávám, že Čína nedodržuje v podstatě žádné ekologické limity pro svoji produkci. I když se v posledních letech i tam poměry poněkud mění, stejně platí, že čeští těžaři, výrobci železa, strojaři nebo chemici provozují oproti čínské konkurenci výrobu téměř farmaceuticky čistou.

Přesto Brusel, tedy Evropská komise, hledá cestu, jak otevřít větší prostor pro obchod s Čínou. Z původního plánu na přidělení statutu tržní ekonomiky se postupně stal plán na zrušení tohoto rozlišení. Což je z bláta do louže. Sice má být stávající systém omezení nahrazen zatím nezveřejněným souborem jednotlivých kroků, ale to jsou velmi nejisté a nejasné přísliby. Nelze přece vykopat do betonové vodní přehrady díru a pak ji chtít zatloukat dřevěnými fošnami.

České hutě a ocelárny byly před listopadem 1989 předimenzované. O tom spor vůbec není. Ale dostali jsme se do určitého stavu, který lze nazvat přiměřeným a který současně má svou logiku. Nemůžeme dovolit Bruselu, aby do něj zasáhl tak neuváženě a brutálně, aby zcela otevřel stavidla dovozu.

Kdyby byla importovaná ocel vyráběná za rámcově stejných podmínek, jaké mají naši producenti, a pokud by její cenová výhodnost byla založená pouze na principu vyšší produktivity práce nebo regionální výhody surovinové či obdobné, pak by bylo rozumné sáhnout po dovozech. Ale tak to přece není – čínská ekonomika není tržní, podmínky čínských producentů jsou oproti našim založené na značných subvencích.

A to ještě nebyla řeč o neuvěřitelných výdajích na ekologické parametry výroby, ke kterým jsme donutili naše výrobce. Bylo to správné, výroba přímo ohrožující okolí a škodící zdraví obyvatel země, není samozřejmě přijatelná. Ale pokud někdo na druhé straně světa stejné limity dodržovat nemusí, pokud výrobu zlevňuje devastací životního prostředí, pak si pod sebou podřezáváme vlastní větev.

Čínské ocelářství a výroba železa trpí děsivým převisem kapacit. Vznikly asi tak, že obrovskými vládními investicemi přiživovaná ekonomika vyžadovala stále větší objem materiálů a částečně plánované hospodářství na to odpovídalo soustavným růstem kapacit. Růstem, který byl přiživován nevídanými subvencemi a také podporou státních i místních orgánů. Což se dělo ve stejné době, ve které příchod zahraničního dodavatele na čínský trh nebo získání v podstatě jakékoliv tamní zakázky podléhalo schválení plánovačů.

Vzato jednoduše. Obchodní vztahy světa s Čínou nejsou rovnoprávné. Čínským producentům jsme otevřeli naše trhy již dost a dost, ale čínský trh je naopak pro nás poměrně problematický. Vnést do tohoto stavu další asymetrii uznáním Číny jako tržní ekonomiky, by bylo obrovskou chybou.

Její dopady by byly zvláště citelné pro sever Moravy a také pro některé části severních Čech. A leckde by to mělo další efekty – propad poptávky po koksovatelném uhlí, ohrožení několika tisícovek nebo spíše desítek tisíc pracovních míst.

Mít vztahy s Čínou je určitě v pořádku. Je to po USA druhá nejvýznamnější světová ekonomika. Vzájemný obchod je třeba rozvíjet, jenže ne za každou cenu. Česká republika by se proto měla jednoznačně postavit proti jednostrannému otevření evropského trhu pro čínské producenty.

Autor: Jaroslav Veverka | pátek 30.9.2016 9:00 | karma článku: 20,90 | přečteno: 713x
  • Další články autora

Jaroslav Veverka

Čínský kapitál? Jednou, někdy…

Snaha o rozvíjení obchodních vztahů s Čínou je skvělá. Je to potřeba, Čína je ekonomická velmoc. Ale bylo by naivní předpokládat, že se současný stav změní během krátké doby. A současný stav je, že Čína je perspektivní partner.

28.12.2016 v 9:00 | Karma: 13,52 | Přečteno: 295x | Ekonomika

Jaroslav Veverka

Česko nemá vlastní dynamiku

Údaj o růstu či poklesu hrubého domácího produktu je tak trochu fetišismem ekonomie. Jeho schopnost opsat realitu dané země je ve skutečnosti dosti omezená. Tak bychom se měli dívat i na poslední odhady ČNB.

22.12.2016 v 13:00 | Karma: 18,90 | Přečteno: 393x | Ekonomika

Jaroslav Veverka

Jednoho dne limity padnou

Žijeme ve světě levných surovin. Není to ale „navždy“, není to „napořád“. Ekonomika má věčnou tendenci vytvářet rovnováhu. Dynamickou, stále se měnící, ale v podstatě rovnováhu. A proto suroviny nebudou levné věčně.

31.10.2016 v 13:16 | Karma: 16,52 | Přečteno: 687x | Ekonomika

Jaroslav Veverka

Nad ČEZ již slunce zapadá

„Vizí Skupiny ČEZ je stát se jedničkou na trzích s elektrickou energií střední a jihovýchodní Evropy.“ To napsala elektrárenská společnost ČEZ v prosinci roku 2005. A opravdu se zdálo, že nad Říší ČEZ slunce nezapadá.

26.10.2016 v 9:00 | Karma: 19,81 | Přečteno: 749x | Ekonomika

Jaroslav Veverka

Rozpolcený jako Němec

Rozhodovat o energetice v Německu začíná připomínat tanec mezi vejci na palubě rybářské bárky během hurikánu Andrew. Naši sousedi to mají sami se sebou dost těžké.

27.9.2016 v 9:50 | Karma: 23,48 | Přečteno: 659x | Ekonomika
  • Nejčtenější

Tři roky vězení. Soud Ferimu potvrdil trest za znásilnění, odvolání zamítl

22. dubna 2024,  aktualizováno  14:47

Městský soud v Praze potvrdil tříletý trest bývalému poslanci Dominiku Ferimu. Za znásilnění a...

Moderní lichváři připravují o bydlení dlužníky i jejich příbuzné. Trik je snadný

18. dubna 2024

Premium Potřebujete rychle peníze, pár set tisíc korun a ta nabídka zní lákavě: do 24 hodin máte peníze na...

Takhle se mě dotýkal jen gynekolog. Fanynky PSG si stěžují na obtěžování

21. dubna 2024  16:37

Mnoho žen si po úterním fotbalovém utkání mezi PSG a Barcelonou postěžovalo na obtěžování ze strany...

Školu neznaly, myly se v potoce. Živořící děti v Hluboké vysvobodili až strážníci

22. dubna 2024  10:27

Otřesný případ odhalili strážníci z Hluboké nad Vltavou na Českobudějovicku. Při jedné z kontrol...

Prezident Petr Pavel se zranil v obličeji při střelbě ve zbrojovce

19. dubna 2024  15:44

Prezident Petr Pavel se při střelbě na střelnici v uherskobrodské České zbrojovce, kam zavítal...

VIDEO: Slovenský pravičák vypustil nad hlavou europoslancům holubici míru

24. dubna 2024  20:09

Krajně pravicový slovenský europoslanec Miroslav Radačovský překvapil přítomné na jednání...

Maďarský zákon o svrchovanosti dráždí europoslance, mají „vážné obavy“

24. dubna 2024

Nový maďarský zákon o svrchovanosti, který má bránit zásahům zvenčí do národní politiky, v rezoluci...

Loňské závody ve Špindlu řeší policie, lyžaři už plánují další. Ještě dražší

24. dubna 2024

Premium Zatímco se detektivové protimafiánského útvaru NCOZ zabývají podezřením na dotační podvod v...

Biden podepsal miliardy, Kyjev hned dostane munici HIMARS a obrněnce Bradley

24. dubna 2024  17:16,  aktualizováno  19:44

Sledujeme online Americký prezident Joe Biden dnes po několikaměsíčním schvalování v Kongresu podepsal zákon...

Samoživitelka skončila v nemocnici a čtvrt roku nemohla pracovat
Samoživitelka skončila v nemocnici a čtvrt roku nemohla pracovat

Téměř deset miliard korun – tolik jen za loňský rok poslaly pojišťovny lidem za úrazy, závažná onemocnění či úmrtí. Životní pojištění pomohlo za...

  • Počet článků 103
  • Celková karma 0
  • Průměrná čtenost 1163x
Jmenuji se Jaroslav Veverka a bylo mi 50 let. Podnikám v oborech energetika, strojírenství a stavebnictví. Vedle práce je mým koníčkem sport, konkrétně hokej a fotbal.

Seznam rubrik